пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co mocno nie uwydatni projektu trawnika bądź rabaty jak niskie żywe sztachety.

Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zasłania okoliczne domy a także ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzechy. Gdy wolimy zęby nasze roślinne ogrodzenie było niesłychanie wysokie a przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je uformować z brzostu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Należy pamiętać jednak, że jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie może być dosyć trudne.

Nic mocno nie uwydatni linii trawnika lub kwietnika jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty często nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych terenach, niskie krzewy zdołają utrzymać zielone bogactwo w ryzach lub osłonią gołe wycinki ziemi. Poprawnie przycięty miniaturowy żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je małe jabłuszka, jakie wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie albo strzeliste zielone ogrodzenia wolno uzyskać z odmian zimozielonych.

Niestety, rośliny z tej klasy bywają o wiele bardziej kosztowne aniżeli krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz należny go redukować, aliści jego wariacje Fastigiata Robusta wolno pościć sam jeden.Będzie ekspresowo wschodził natomiast uratuje kolumnowy zarys.

O ile wasz kącik jest nadzwyczaj zacieniony, pożądane byłoby aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja mutacji o płowych lub pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w najwyższym stopniu zgrabne w słońcu, atoli nawet w cieniu korona drzewa ostają wystarczająco jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий