понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają role ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. Najczęściej takie sztacheta z plastyku z Drezdenka stawia się w słonecznych położeniach, w których prędko wzrastają i mocno gęstnieją. Wiele uroku maja tez takie rosnące ploty, które wiodą poprzez cieniste zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza i odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, a także nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez bujnie rozkwitają, ale wymagają tez mnóstwo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztacheta PCV zdołają być niezmiernie wysmukłe, lecz należny je regularnie wycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie tworzy się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий